Początek przygody z ambigramami

ambigram.jpg

Nie będę ukrywał, że z ambigramami zetknąłem się dopiero podczas lektury „Aniołów i Demonów” Dana Browna . Sama powieść napisana niewątpliwie sprawnie i mimo licznych nieścisłości frapująca, miała ten jeden element, który mnie urzekł, zafascynował a wreszcie skłonił do samodzielnych prób stworzenia czegoś podobnego. Mowa właśnie o ambigramach zaprojektowanych na potrzeby tej powieści przez Johna Langdona. Gorąco polecam stronę tego twórcy: www.johnlangdon.net , gdzie oprócz ambigramów znaleźć można wiele innych typograficznych perełek.

Nie wyjaśniłem jednak czym są ambigramy. To słowa przedstawione w ten sposób, że po odwróceniu wyrazu o 180 stopni możemy przeczytać dokładnie ten sam lub inny wyraz. Interesujące są zwłaszcza te, które prezentują dwa przeciwstawne wyrazy typu dobry – zły itp. Jak łatwo zauważyć większość ambigramów przygotowywanych jest na bazie krojów zwanych umownie gotyckimi. Krój ten sam w sobie dość nieczytelny (spróbujcie poczytać niemiecką gazetę sprzed II wojny światowej) pozwala jednak na dość dowolne modyfikowanie elementów składowych liter i przekształcanie jednej litery w inną bądź zbitkę liter jest dość łatwe. Jednak czasem można się zagalopować i stworzyć potworka, którego odczytać jest w stanie być może tylko sam autor. Dla mnie czytelność ambigramu jest podstawowym kryterium jego jakości. Na ile kryterium to spełniają moje ambigramy pod ocenę poddaję Wam.

Na górze prezentuję „tytułowy” ambigram. Powstał gdy już nabrałem nieco wprawy w projektowaniu tego typu znaków. Początkowo na warsztat brałem krótkie 3- 4 literowe wyrazy. Jak chyba każdy twórca tego typu ciekawostek koniecznie chciałem stworzyć ambigram swojego imienia. Udało się dosyć szybko, a prezentuję go poniżej obok pierwszych prostych ambigramów. Pierwszy z nich: „Babel” nie jest nawet specjalnie stylizowany – nieco zniekształcona została litera a z kroju Cloister Black, kształt brzuszków litery B tworzących po odwróceniu E mógłby być nieco bardziej finezyjny. Podobnie dość topornie wystylizowane jest imię – widać, że powstało na bazie tej samej czcionki. Na tym tle ambigram God jawi się całkiem dojrzale mimo iż jest najbardziej banalny z prezentowanej grupy.

babel.jpg
god.jpg
daniel.jpg

Niestety prezentowane tu ambigramy nie są animowane i nie odwracają się pod wpływem kliknięcia, tak jak te na stronie Johna Langdona. Zapewniam, że każdy z nich po odwróceniu o 180 stopni jest identyczny. Zresztą w dobie płaskich monitorów każdy może łatwo to zweryfikować przewracając monitor na biurku :-D

0 Responses to “Początek przygody z ambigramami”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
ambigram magazine

ambigram magazine
signum et imago spreadshirt

Aktualizacje starszych wpisów

tribal devilyn

Wszystkie prawa zastrzeżone. Prace prezentowane w niniejszym blogu nie mogą być kopiowane, reprodukowane, rozpowszechniane lub w jakikolwiek inny sposób zmieniane bez mojej zgody. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystanie prac bez mojego pozwolenia jest zabronione.
All rights reserved. (C) Daniel Dostal 2008-2013

Statystyki

  • 346 676 odwiedzin
free web page counters

%d blogerów lubi to: