Ireland & St. Patrick’s Day – ambigram

Zbliżający się dzień 17 marca jest świętem patrona Irlandii – św. Patryka. Przy okazji tej chciałbym zaprezentować dwa nawiązujące do tego święta ambigramy.

Pierwszy z nich Ireland to dość prosty, nie zawierający zbyt skomplikowanych elementów znak. Jeśli chodzi o zastosowane w nim rozwiązania, na uwagę zasługuje ozdobna wstęga odchodząca od litery I, która w odwróconej wersji przekształca się w D.

Drugi z prezentowanych dziś ambigramów – nawiązujący bezpośrednio do święta 17 marca – Saint Patrick’s Day powstał dosłownie przed chwilą. Moim pierwotnym zamierzeniem było konsekwentne zastosowanie w nim celtyckiego kroju pisma jednak koncept spalił na panewce, gdy doszło do projektowania litery A w wyrazie Patrick – elementu, który sprawił mi najwięcej kłopotu. Mimo to w literach takich jak S, P czy C dość wyraźne są nawiązania do stylu celtyckiego. W dość swobodny sposób do ornamentyki celtyckiej nawiązują również wstęgi odchodzące od napisu, a których głównym zadaniem jest wizualne uatrakcyjnienie ambigramu. Dośyć trudnym zadaniem było przekształcenie wyrazu Saint w Day – jednak jakimś cudem udało mi się – dwie litery: I oraz N upchnąłem w pojemnym wnętrzu litery D.

saintpatricksday.jpg

3 Responses to “Ireland & St. Patrick’s Day – ambigram”


 1. 1 kopter 15 marca 2008 o 14:23

  drugi ambigram to poprostu cudeńko

 2. 2 dwakretki 30 lipca 2010 o 11:46

  czapki z głów. pana niesamowita inwencja jest w stanie przekonać, że każdy znak swobodnie może się przeistoczyć w każdy inny i jest to dziecinnie proste(dopiero własna próba pokazuje, że strasznie trudne a wręcz niemożliwe). zastanawia mnie też jak świetnie wykorzystuje pan właściwość ludzkiego wzroku polegającą na wyszukiwaniu znajomych znaków a pomijaniu elementów nieistotnych i zaciemniających obraz. dzięki temu jeden element raz może być składową częścią litery a innym razem tylko na pozór nieistotnym fidrygałkiem. mistrzostwo. wielka sztuka.

  • 3 daneel75 31 lipca 2010 o 21:12

   Cała sztuka polega na tym aby nie przesadzić z modyfikacjami i mieć na uwadze pierwotny kształt litery. Dlatego też wielokrotnie musiałem dać za wygraną gdyż finalny efekt zbytnio wypaczał ów pierwotny kształt


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
ambigram magazine

ambigram magazine
signum et imago spreadshirt

Aktualizacje starszych wpisów

tribal devilyn

Wszystkie prawa zastrzeżone. Prace prezentowane w niniejszym blogu nie mogą być kopiowane, reprodukowane, rozpowszechniane lub w jakikolwiek inny sposób zmieniane bez mojej zgody. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystanie prac bez mojego pozwolenia jest zabronione.
All rights reserved. (C) Daniel Dostal 2008-2013

Statystyki

 • 346 676 odwiedzin
free web page counters

%d blogerów lubi to: