Iconoclast – ambigram

Nazwa iconoclast czyli ikonoklasta to słowo pochodzące z języka greckiego (gr. eikonoklástēs), określające przeciwnika kultu ikon. Spór o ikonoklazm wstrząsnął jednością chrześcijaństwa w VIII wieku naszej ery. Ikonoklaści wychodząc od koncepcji monofizytyzmu, czyli istnienia wyłącznie boskiej natury Chrystusa twierdzili, że nie da się namalować jego ludzkiego oblicza. W roku 730 cesarz Leon III ogłosił ikonoklazm oficjalną doktryną Bizancjum. Zakazano czczenia ikon Chrystusa, Maryji i świętych. Ich miejsca w kościołach zaczęły zajmować wizerunki cesarzy bizantyjskich. Doprowadziło to do swoistej wojny domowej w Bizancjum. Spór o ikonoklazm był jednym ważnych etapów w długiej drodze prowadzącej do Wielkiej Schizmy Wschodniej, gdyż papiestwo zdecydowanie przeciwstawiało się tej koncepcji. Bizancjum ostatecznie odeszło od ikonoklazmu w 842 roku, jednak już wkrótce inne różnice doktrynalne miały zaważyć na rozłamie obu Kościołów.

Sam ambigram nie nawiązuje stylistycznie do tła historycznego pochodzenia słowa. To jego druga wersja; pierwsza niefrasobliwie wyparowała z mojego komputera, gdy podczas kolejnej operacji spawania elementów w programie CorelDraw wystąpił krytyczny wyjątek, a ja zorientowałem się, że praca pochłonęła mnie do tego stopnia, że ani razu nie raczyłem zapisać jej postępów. Bywa i tak :) Największą trudność stanowiła dla mnie zmiana N w zbitkę CL. Problemem było takie oddanie kształtu tych liter by nie były one odczytywane jako P. Rezultaty mojej pracy nie uznaję za do końca satysfakcjonujące, więc niewykluczone, że ambigram ten doczeka się za jakiś czas innej zmodernizowanej wersji.

Reklamy

1 Response to “Iconoclast – ambigram”


  1. 1 jaga 11 kwietnia 2008 o 21:24

    no taaak, pamiętamy wykłady u Pani Doktor, teraz już Profesor:) okazały się nader inspirujące:) 5+;) za treść i formę;)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
ambigram magazine

ambigram magazine
signum et imago spreadshirt

Aktualizacje starszych wpisów

tribal devilyn

Wszystkie prawa zastrzeżone. Prace prezentowane w niniejszym blogu nie mogą być kopiowane, reprodukowane, rozpowszechniane lub w jakikolwiek inny sposób zmieniane bez mojej zgody. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystanie prac bez mojego pozwolenia jest zabronione.
All rights reserved. (C) Daniel Dostal 2008-2013

Statystyki

  • 342,440 odwiedzin
free web page counters
Reklamy

%d blogerów lubi to: