WordPress – tworzenie ambigramu krok po kroku

Jako że blog prowadzę na WordPressie, pomyślałem, czemu by nie stworzyć ambigramu tej nazwy. Zapowiadałem jakiś czas temu poświęcenie jednego z wpisów prezentacji poszczególnych etapów pracy nad ambigramem i wydaje mi się, że ten wyraz nadaje się idealnie aby na jego przykładzie uchylić nieco rąbka warsztatu.

Każdorazowo pracę rozpoczynam od rozpisania wyrazu na kartce. Piszę go dwukrotnie, odwrócony o 180 stopni. Dzięki temu mogę zobaczyć, w jakie „ambigramowalne” pary łączą się litery i czy w ogóle możliwe jest stworzenie ambigramu. Wyraz wordpress po rozpisaniu go przedstawia się całkiem obiecująco. Litery „d” i „p” tworzą naturalny ambigram, bez konieczności jakiejkolwiek stylizacji. Sąsiadują one po dwóch stronach z literą „r”. Podobna zamiana litery R w jej odbicie jest dosyć popularna, więc i tu nie będzie problemu. Para „o” i „e” również na pierwszy rzut oka nie powinna sprawić problemu, choć będzie trzeba wystrzegać się takiej stylizacji, która upodobni „o” raczej do litery „a”. I na koniec chyba największe utrapienie – „w” przechodzące w podwójne „s”. Całe szczęście „w” zbudowane jest z dwóch identycznych elementów (v) co powinno sprzyjać przekształceniu.

Kolejny etap pracy to wstępne rozrysowanie poszczególnych elementów ambigramu na kartce. Pomaga to zorientować się jakie rozwiązania będą najwłaściwsze. Czasami ograniczam się do szybkiego chaotycznego rysunku, czasami projektuję poszczególne elementy z dużym pietyzmem i w komputerze wykonuję po prostu ich dokładną kopię. Tu ograniczyłem się to kilku wstępnych rozrysowań. Ten etap jest o tyle ważny, że dokonuje się na nim wyboru kroju pisma jakim będzie wykonany ambigram. Bardzo często jest tak, że to nie ja jako twórca decyduję o kroju pisma, ale po prostu układ liter w sposób naturalny determinuje jego charakter i styl. W tym przypadku sam nasuwa się krój dwuelementowy.

Dalszą pracę kontynuuję w komputerze. Czasami przekształcam istniejące fonty, w tym jednak przypadku pokuszę się o zbudowania wszystkich elementów od podstaw. Pracuję w programie CorelDraw w wersji 11. Potrafi on czasami nieprzyjemnie zaskoczyć podczas pracy, albo kompletnym zawieszeniem, albo niespodziewaną duplikacją elementu w kilkudziesięciu egzemplarzach. Szkoda, że informację, że program ten jest niezalecany dla systemu XP z dodatkiem SP2 dystrybutor podał dopiero gdy zastępowały go nowsze wersje. Generalnie jednak praca w nim jest całkiem sympatyczna i przebiega sprawnie.

Zaczynamy od zaprojektowania litery „d„, która zawiera wszystkie podstawowe elementy z których zbudujemy napis. Kolejnym krokiem jest stworzenie litery „r”. Wykorzystujemy do tego już stworzony pionowy element litery „d ” z charakterystycznym szeryfem. Parę liter „o/e” próbujemy wykonać ze zwykłego „o” powstałego z dwóch elips.

Najtrudniejsze przekształcenie to zamiana litery „w” w podwójne „s”. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

Dawno nie miałem tylu dylematów przy tworzeniu ambigramu, co przy projektowaniu tego znaku. Prezentuję tylko trzy wersje jakie stworzyłem ze znaku wyjściowego, ale wersji pośrednich było kilkanaście. W końcu zdecydowałem się na literę/ligaturę zaznaczoną na czarno.

Stylizacja i wybór takiego kształtu tej litery musiał wpłynąć na pozostałe, wcześniej zaprojektowane znaki. Jako że „w/ss” ma nieco secesyjny charakter musiałem złagodzić ostre kontury pozostałych liter. Zwłaszcza modyfikacja liter „o/e” sprawiła mi nieco kłopotu. Za wszelką cenę chciałem uniknąć podobieństwa litery „o” do „a” .

I w końcu ambigram słowa WordPress w całej okazałości. Praca nad nim trwała około pięciu godzin, z czego najwięcej czasu pochłonęły zabiegi wokół litery „w”.

Równolegle z tą wersją, powstała nieco inna ale również ciekawa wersja ambigramu, mająca być w pierwotnym założeniu tylko wprawką i poligonem dla różnych możliwych rozwiązań. Prezentuję ją poniżej.

Jeśli tylko czytelnicy uznają, że taka prezentacja ambigramów jest interesująca, chętnie w podobny sposób udokumentuję i opublikuję za jakiś czas pracę nad innym ambigramem.

Reklamy

11 Responses to “WordPress – tworzenie ambigramu krok po kroku”


 1. 1 RaV. 13 kwietnia 2008 o 23:57

  Sam się niedawno zabrałem za zrobenie jakiegoś ambigramu. Nawet coś wyszło. ;>
  Pomysł z prezentacją jest świetny. Czekam na więcej.

 2. 2 nagfa 14 kwietnia 2008 o 7:44

  Oh, Brilliant presentation.The detailing of the e and especially that w-ss – usually a common solution – is so intricately beautiful.

  The word ‚wordpress’ was also one of the words we encouraged friends to try when they want to learn ambigram-designing (like mayhem, awesome, murphy’s law). But looking at this, there is more that just ‚simple and bland’ solutions..

  Love your new simple stark style – almost opposite from the usual intricate weavings of flourishes and curves…

  salam,
  nagfa

 3. 3 edrache 14 kwietnia 2008 o 8:25

  świetny wpis
  uwielbiam patrzeć jak pracują profesjonaliści :)

 4. 4 jaga 18 kwietnia 2008 o 8:10

  a więc tak wygląda warsztat iluminatora-ambigramisty;) jak zwykle podziwiam:)

 5. 5 Botak 16 kwietnia 2010 o 23:44

  Gratuluje bogatej i pieknej kolekcji ambigramow, bede zagladal na ta strone w nadzieji na nastepne lekcje od mistrza:)

 6. 6 Roman. 13 czerwca 2011 o 14:38

  Witam…jestem pod wielkim wrażeniem tej lekcji. Czy z każdego słowa lub kilku można zrobić ambigram? …Co Pan na to, aby zbadać nazwę SYMFONIA SONORE ??? Pozdrawiam Roman.

 7. 7 Acanther 20 października 2011 o 18:54

  Efekt zaskakujący ;)
  Dzisiaj zrobilem swój pierwszy ambigram, właściwie tylko Illustrator.
  Jeszcze nie do końca to co chce, chociaż pierwsze jego wersje były mniej czytelne ;)

  Pozdrawiam!

 8. 9 Acanther 22 października 2011 o 23:30

  Znakomicie ;) Wielkie dzięki, będę się uczył.
  Fonty gotyckie zdecydowanie poprawiają czytelność.

 9. 10 patryk 12 stycznia 2015 o 20:27

  Witam. Potrzebuje kogoś kto potrafi stworzyć dla mnie ambigram. Ze słowem „Dayli”

  Proszę o kontakt mailowy. Bd wdzięczny za pomoc

  Patrykb105@Hotmail.Com

 10. 11 Asia 6 października 2016 o 13:33

  Witaj jestem pod wrażeniem tego w jaki sposob we współczesnym świecie tworzy sie ambigramy. Czy istnieje możliwość stworzenia pewnego ambigramu dla mnie?? Prosze o kontakt. Asiunia.pn1991@wp.pl


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
ambigram magazine

ambigram magazine
signum et imago spreadshirt

Aktualizacje starszych wpisów

tribal devilyn

Wszystkie prawa zastrzeżone. Prace prezentowane w niniejszym blogu nie mogą być kopiowane, reprodukowane, rozpowszechniane lub w jakikolwiek inny sposób zmieniane bez mojej zgody. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystanie prac bez mojego pozwolenia jest zabronione.
All rights reserved. (C) Daniel Dostal 2008-2013

Statystyki

 • 342,256 odwiedzin
free web page counters
Reklamy

%d blogerów lubi to: