Warsaw – ambigram

Kolejny konkurs ACAC za nami. Tym razem uczestnicy mieli za zadanie stworzyć ambigram nazwy dowolnego miasta na świecie. Organizatorzy zasugerowali aby było to w miarę rozpoznawalne miasto i jeszcze lepiej aby jego nazwa była w języku angielskim.  Najciekawsze nadesłane prace możecie obejrzeć tutaj. W dużym pośpiechu, spowodowanym natłokiem innych spraw, przygotowałem dwa ambigramy z nazwą naszej stolicy, Warszawy i towarzyszącym jej symbolem syrenki.

Pierwszy z ambigramów stanowi odskocznię od mojego bogatego w ornamentykę stylu.

Drugi z projektów to powrót do upodobanej przeze mnie stylistyki.

8 Responses to “Warsaw – ambigram”


 1. 1 Paweł Bułło 18 czerwca 2010 o 6:58

  Jak dla mnie pierwszy projekt jest dla mnie nie czytelny W można z M pomylić. Drugi bomba :) choć na tarczy trochę pusto

  • 2 daneel75 18 czerwca 2010 o 9:34

   Oba projekty oparte są o identyczne modyfikacje poszczególnych liter, co tylko potwierdza moją opinię, że w przypadku ambigramów położenie nacisku na ozdobność i ornamentykę może pomóc w czytelności i ogólnym odbiorze znaku.

 2. 3 Marek Rutkowski 18 czerwca 2010 o 18:08

  Pierwszy podoba mi się zdecydowanie bardziej, bo jest inny niż pozostałe, nowoczesny… najlepszy :)

  • 4 fifer 29 czerwca 2010 o 23:36

   Hmm… Bo ja wiem czy nowoczesny oznacza najlepszy. Trzeba przyznać że jest nietypowy jak na prace Pana Daniela, ale moim skromnym zdaniem wszelakie zawijasy w tej lub poprzednich pracach stanowią właśnie o uroku tych ambigramów (przynajmniej dla mnie :) )

 3. 5 Marek Rutkowski 30 czerwca 2010 o 11:58

  Oczywiście to kwestia gustu, ale zanim poznałem prace Daniela kojarzyłem ambigramy tylko z tymi zawijasami. Były ok, ale Daniel pokazał, że można inaczej.
  Może się mylę, ale chyba trudniej zrobić ambigram, który wybije się ponad inne niż tworzyć kolejne ozdobne litery. Trudniej w sensie koncepcyjnym, bo już „rzeźbienia” więcej będzie przy ornamentach.

  • 6 daneel75 30 czerwca 2010 o 20:52

   Czasami bardzo prosty ambigram jest bardziej przekombinowany od tego bogatego w ornamentykę. Ideałem jest ambigram, który na pierwszy rzut oka nie będzie się w ogóle kojarzył z ambigramem – czyli jak najprostszy. Niestety na to nie zawsze pozwalają występujące w wyrazie litery. Dlatego czasem wolę porzucić pracę nad jakimś wyrazem, niż stworzyć koszmarek. Z bogatych w ornamentykę ambigramów nie zrezygnuje bo najzwyczajniej w świecie tworzenie tych wszystkich zawijasów sprawia mi ogromną frajdę. Czasem nawet większą niż tworzenie samych modyfikacji liter – gdyż liczba akceptowalnych pod względem czytelności glifów jest dość ograniczona i często powtarzają się one w moich pracach. Ale lubię też czasami uciec od tego przeładowania i stworzyć coś prostego. O ile oczywiście litery pozwolą.

 4. 7 Sophe 8 lipca 2010 o 23:22

  w takim razie to ideał, gdyż na I rzut oka nie wydaje się być ambigramem :) Brawo :D Druga wersja bardziej do mnie przemawia :D

 5. 8 unka 28 lipca 2010 o 3:17

  pierwszy lepszy. ładny, prosty, nowoczesny, nie przekombinowany (jezu jak ja nie lubie takich gradientów jak w dwojce), estetyczny i co dla mnie bardzo ważne: ma lepszą czytelność. zdaje sobie sprawe, że litery są identycznie tu i tu zmodyfikowane, ale ułożenie ich w jednej linii robi dobrze. taki posterek moglabym miec na scianie, chociaz warszawy nieznosze.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
ambigram magazine

ambigram magazine
signum et imago spreadshirt

Aktualizacje starszych wpisów

tribal devilyn

Wszystkie prawa zastrzeżone. Prace prezentowane w niniejszym blogu nie mogą być kopiowane, reprodukowane, rozpowszechniane lub w jakikolwiek inny sposób zmieniane bez mojej zgody. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystanie prac bez mojego pozwolenia jest zabronione.
All rights reserved. (C) Daniel Dostal 2008-2013

Statystyki

 • 346 676 odwiedzin
free web page counters

%d blogerów lubi to: